Logo NoMBSI

Projekt NoMBSI

(Non-lethal Method of Benthos Sampling and Identification)

Wstęp
Przeżyciowa analiza składu fauny bentosowej na potrzeby oceny stanu ekologicznego wybranych cieków Polski

Zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej Parlamentu Europejskiego (2000), oceny stanu środowiska w wodach płynących dokonać należy na podstawie tzw. „elementów biologicznych”, z których najszerzej wykorzystywanymi są bentosowe bezkręgowce. Według oficjalnie zalecanych metod takiej oceny, obfite próbki tych zwierząt powinny zostać pobrane ze środowiska, organizmy zabite i zakonserwowane alkoholem a następnie oznaczone z odpowiednia dokładnością w celu określenia wartości standardowych wskaźników opartych na ich składzie i liczebności. Wskutek takiej metodyki, każda jednorazowa procedura oceny stanu ekologicznego na pojedynczym stanowisku prowadzi do śmierci nawet kilku tysięcy zwierząt, z których niektóre należą do rzadkich i cennych gatunków. Co więcej, tylko część z uśmierconych zwierząt służy do właściwej oceny a reszta zabijana jest niejako przy okazji.

Czy rzeczywiście należy masowo uśmiercać tysiące bentosowych zwierząt mieszkających w rzekach i potokach aby uzyskać informacje o jakości tych środowisk?

Czy nie ma innych metod zdobycia takich danych, które zminimalizowałyby straty wśród żywych elementów biocenoz wód płynących?

Niniejsza strona prezentuje opracowaną przez autorów metodę przyżyciowej, oszczędzającej życie zwierząt metody uzyskiwania równie wartościowych informacji o stanie ekologicznym takich środowisk - NoMBSI ( Non-lethal Method of Benthos Sampling and Identification).
Jest ona oparta na:

  1. Pobieraniu próbek fauny bentosowej w wodach płynących przy pomocy sztucznych podłoży
  2. Utrwalaniu ich wizerunku w postaci cyfrowych zdjęć o dużej rozdzielczości w technice 3D
  3. Analizowaniu zdjęć w celu uzyskania wartości autorskiego indeksu biotycznego xyz, opisującego w wystandaryzowanej formie stan ekologiczny na danym stanowisku
Niniejszy Klucz do oznaczania służy do zaklasyfikowania zwierząt do odpowiednich jednostek taksonomicznych, których wizerunki cyfrowe utrwalono przy pomocy proponowanej metodyki, wykorzystywanych do obliczenia wartości Indeksu NoASPT. W trakcie opracowania i standardyzacji znajduje się multimetryczny Indeks biotyczny NoMI , który oparty jest na tym samym sposobie oznaczania zwierząt.

Informacja na temat formalnej strony projektu znajduje się tutaj)

© PK, kwantyzacja, 2014.